פרסומים וחדשות

23.10.2017 | כך ניצח הקשיש את העירייה במאבק על תשלום הארנונה

מאת: ליאור דץ

בית המשפט דן בערעור שהגיש קשיש בן 80 נגד רשות מקומית, שלטענתו דרשה ממנו לשלם חוב ארנונה בגין דירת מרתף בדיור מוגן שעזב כבר לפני כ-40 שנה

10.02.2017 | חשבון בנק משותף להורים ולילד

מאת: עו"ד אורי שילה, עו"ד אילנה רובין

שאלה: אני מתגורר בחו"ל ואחותי מתגוררת בארץ. הורי הקשישים צירפו את אחותי כשותפה בחשבון הבנק והיא מנהלת עבורם את כספיהם. האם קיימת אפשרות שאחותי תטען שהיא שותפה בחשבון ותנשל אותי מהירושה לאחר אריכות ימים של הורי?

תשובה: הפסיקה הבדילה בין חשבון בנק שנפתח מלכתחילה במשותף בין שני שותפים או יותר, לבין חשבון בנק שנפתח על ידי פלוני, שמפקיד בו מכספיו, ומצרף את אלמוני רק בשלב מאוחר יותר.
מדובר בחשבון אליו צורפה אחותך בשלב מאוחר מאד. על פי הפסיקה, משמדובר בכספים שהיו בשלב הראשון בבעלותו הבלעדית של אחד השותפים, לכן, בכדי שמחציתם תעבור לאחותך שהצטרפה לחשבון הבנק מבלי שנתנה תמורה מצידה, עליה להוכיח כי הוריכם התכוונו במפורש לתת לה מתנה על פי הוראות חוק המתנה התשכ"ח-1968.
אם המקרה יגיע לבית משפט, תידרש אחותך להוכיח את גמירות דעת הוריכם לתת לה את אותה מתנה. אם לא תעמוד אחותך בנטל ההוכחה (נטל מוגבר, כפי שנקבע בפסיקה) היא לא תוכר כשותפה לבעלות בכספים בחשבון הבנק.

05.12.2016 | החלטה תקדימית של ועדת הערר המחוזית בנושא פיצול דירות

מאת: חדיד רשי

הוועדה ציינה בהחלטתה כי למרות סטייה ניכרת ובוטה מההיתר המקורי, אין זה המקרה שבו יש להתיר ניתוק מתשתיות לדירות המפוצלות. בנוסף מנהלת הוועדה המקומית בימים אלה הליך משפטי פלילי נגד העורר ואין זה נכון להתערב בהליך זה

08.07.2016 | הוגש בג"צ נגד שינוי מס' 1 של תמ"א 18/4

מאת: עו"ד אורי שילה

עתירה לבג"ץ שיורה בצו על תנאי נגד ממשלת ישראל, המועצה הארצית לתכנון ובנייה, שר האוצר והגנת הסביבה, משה כחלון ושר הבריאות יעקב ליצמן - לבטל מיידית אישור תוכנית מתאר 18/4 (שינוי מס' 1) אשר מפלה בין מגרשי מגורים רגילים ואלה הכלולים בתכנית להתחדשות עירונית, ע"י קביעת מרחקים שונים ובלתי מידתיים בין מגרשי בנייה ובין תחנות דלק זעירות סמוכות.
עמותת שומרי הסף התנועה להגנת ערכי שלטון החוק בראשות היו"ר עו"ד אורי שילה ואדריכל (עו"ד) ליאור דץ עתרו לבג"ץ בבקשה שיורה בצו על תנאי כנגד ממשלת ישראל, המועצה הארצית לתכנון ובנייה, שר האוצר והגנת הסביבה, משה כחלון ושר הבריאות, יעקב ליצמן לבטל לאלתר את שינוי מס' 1 של תמ''א 18/4 הנוגעת למרווחים בין תחנות דלק זעירות בערים (בעלות 4 משאבות לכל היותר) שאושרה ביוני 2016. לטענת העותרים, התכנית לוקה במספר ליקויים מהותיים הנובעים ככל הנראה ממניעים פסולים וזרים של הגורמים הפועלים בשוק הדלק והנדל"ן. עוד טוענים העותרים כי התכנית אינה סבירה ואינה מידתית ובכך פוגעת בזכויות יסוד בסיסיות ופוגעת בקידום פרויקטים למגורים והגדלת היצע הדירות בערים. בנוסף, התכנית תגרום לכך שבפועל לא ייבנו תחנות תדלוק זעירות בערים, וכך תסוכל החלטת ממשלה קודמת שדרשה לנקוט באמצעם מידיים כדי להוזיל את מחיר הדלק בישראל.

 

21.06.2016 | משחקי הכס בברזיל: אולימפיאדה וחילופי השלטון בברזיל. נקודת מפנה או המשך המשבר?

מאת: עו"ד ליאור שטרנברג

ברזיל שעד לא מזמן הייתה יקירת המשקיעים הזרים והכוכב העולה שמי המדינות המתפתחות, נמצאת בשנתיים האחרונות במיתון הולך ומעמיק ובמשבר חוב עצום. בין הגורמים למשבר ניתן למנות את ירידת מחירי הסחורות והנפט, את ההתנהלות הבלתי אחראית של מפלגת הפועלים בראשותה של דילמה רוסף, ושערוריות השחיתות בהן נקשרו שמותיהם של פוליטיקאים ואנשי עסקים רבים.
לפני כחודש קבל הסנאט החלטה לאשר פתיחת חקירה נגד הנשיאה המכהנת, דילמה רוסף, בחשד לעבירה על חוקי התקציב בשל "חשבונאות יצירתית" שנועדה להסוות את הגרעון העצום אליו נקלעה המדינה. החלטה זו מוליכה אוטומטית להשעייה של הנשיאה מתפקידה של תקופה של 180 יום. ככל הנראה יוחלט להרשיע את הנשיאה והיא תאלץ לסיים את תפקידה.
סגנה של דילמה, מישל טמר, מונה לתפקיד הנשיא הזמני והוא צפוי לכהן בתפקיד זה עד לבחירות הבאות שיערכו בסוף 2018. משימתו לייצב את הכלכלה אינה פשוטה כלל, מחד עליו לרכוש את אמון השווקים ולקצץ בהוצאות הממשלה ומאידך לשמור על אחדות הקואליציה.מפלגות האופוזציה מנסות לקעקע את הלגיטימיות של ממשלתו וטוענות שתהליך ההדחה אינו דמוקרטי ולמעשה הינו ניסיון הפיכה.
נתוני המאקרו של כלכלת ברזיל אינם מעודדים כלל. המשבר הכלכלי פגע קשות בהכנסות הממשלה ממיסים וממשלתו של טמר צופה גרעון של 170,5 מיליארד ריאל (כ-50 מיליארד דולר) בשנת 2016. יחס החוב/תל"ג שעמד בשנת 2015 על 66,2% וצפוי לעלות בשנת 2017. התל"ג הברזילאי צפוי להתכווץ ב-3,88% בשנת 2016 וצפוי לחזור לצמיחה נמוכה של כ- 0,3% רק בשנת 2017. למרות המיתון העמוק אליו נקלעה המדינה האינפלציה ממשיכה להרים את ראשה. בשנים עשר החודשים האחרונים עלו המחירים ב-9,8%, הרבה מעל היעד של הבנק המרכזי. אחוז המובטלים מחפשי התעסוקה גם הוא נמצא במגמת עליה וכבר עבר את רף 10%.
גם המשחקים האולימפיים הצפויים להתקיים בריו דה ז'אנרו בחודש אוגוסט הקרוב אינם מעודדים את רוחם של הברזילאים. התחושה היא שהמשחקים יביאו לשינוי מועט מאוד, אם בכלל, במצב הכלכלה. פרשיות שחיתות אופפות את חוזי הענק של הקמת המתקנים והתשתיות ומעיבות על אוירת החגיגה.
טמר הידוע בדעותיו השמרניות, ביצע כמה מהלכים בוני אמון. מינויים של הנריק מיירילס לשר הכלכלה, והכלכלן הישראלי אילן גולדפיין לנגיד הבנק המרכזי שניהם בעלי ניסיון רב בתחום הכלכלי וידועים בכישוריהם וביכולתם לייצב את הכלכלה. טמר החל בתהליך רפורמה דחופה בביטוח הלאומי ובין הצעדים המתוכננים העלאת גיל הפרישה לנשים וגברים. כמו כן, קבלה הממשלה הזמנית החלטה להגביל את הוצאותיה. אם נשפוט לפי שער הדולר, אשר ירד לרמתו הנמוכה ביותר זה 10 חודשים ונסחר סביב 3,4 ריאל לדולר, צעדים אלו התקבלו בברכה והם צפויים לעזור לחזרה איטית לפסים של צמיחה.
למחפשים גיוון לתיק ההשקעות יש לשקול בזהירות רבה השקעות בקרנות המתמחות במניות בבווספה (הבורסה בסאו פאולו) שכן התנודתיות במניות גדולה מאוד ולא צפוי שוק שורי בטווח הזמן הקצר או הבינוני. יחד עם זאת קרנות המתמחות באג"ח ובהשקעה בריבית קבועה עשויות להיות אפיק מעניין שכן שערי הריבית בברזיל הינם מהגבוהים בעולם. שער הריבית הבין בנקאית עומד היום על 14,25% לשנה. גם כאן חשוב לבדוק את מרכיב הסיכון שכן ברזיל קרובה מאי פעם לחדלות פרעון.
הברזילאים הינם מארחים מצויינים ואין ספק שהמשחקים האולימפיים יתקיימו כסדרם. אך מיד עם שריקת הסיום יהפכו עשרות אלפי אנשים המועסקים כיום בפרוייקטים שונים הקשורים לאולימפידה למובטלים ולממשלה תהיה בעיה נוספת לטפל בה. נותר לקוות כי טמר יצליח להעביר את הרפורמות המוצעות ולהגביל את הוצאות הממשלה וכך לייצב את הכלכלה עד לבחירות שייתקימו בשנת 2018. אם טמר ייכשל במשימה, צפויות לברזיל עוד שנים רבות של חוסר יציבות כלכלית, וסטגפלציה מחריפה (מיתון מלווה בעליית מחירים).

13.05.2016 | חדשות ברזיל

מאת:

1. נשיאת ברזיל דילמה רוסף הושעתה על ידי הסנאט למשך 6 חודשים.
2. עדכון - מספרי הטלפון של מחלקת ברזיל של משרד א. שילה ושות' המנוהלת על ידי עו"ד ליאור שטרנרג הם:
מספר ישראלי 04-6129098 בשעות 14:00 עד 20:00 (ישראל)
טל' נייד ברזילאי 0055988773332
פקס'/תא קולי: 0508969912
שפות מדוברות: פורטוגזית, עברית, אנגלית

10.05.2016 | הסוד שעומד מאחורי כל הסכם גירושין טוב

מאת: עו"ד נילי שילה

תהליך הפרידה מציף את משקעי העבר שתרמו לפרידה - העלבונות, המלים המכוערות והיחס המזלזל, והנטייה הטבעית היא לנסות ולגבות את מחיר העלבון דרך הילדים או ההסדרים הכספיים, וזאת טעות

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4617115,00.html

06.01.2016 | איך לפרק שיתוף במקרקעין ולהישאר בחיים

מאת: אורי שילה

 פעמים רבות  שותפים לבעלות בנכסים או בני משפחה המסוכסכים  במשך שנים  ארוכות מוצאים את  עצמם  בפני שוקת שבורה  כאשר אין הם יכולים לעשות שימוש כלשהו בנכס  משותף, כמו למכור, להשכיר או להשביח  את הנכס באשר הוא: מגרש , דירה  או חנות. נכס כזה הופך עם השנים למוזנח ואינו מניב רווח כלכלי.

28.11.2015 | יחסי ממון מסוכנים

מאת: אורי שילה

אברי, חבר הילדות שלי, התקשר. קולו בטלפון לא היה כתמול שלשום. קבענו לצעוד בטיילת, מנהג שהפסקנו לפני כמה שנים וסיכמנו שתוך כדי פעילות הספורט הוא יספר לי מה מציק לו.

אמו של אברי נפטרה חודש לפני שיחתנו. ליאון, בן הזוג שלה, איתו חיה מאז נפטר אביו לפני 15 שנים, חי בקוטג'  המפואר שבנו הוריו ומסרב לאפשר לאברי ולאחיו להיכנס לבית כדי לארגן את חפציה של אמו ואת האלבומים המשפחתיים שהיא שמרה כל השנים כמנהלת הזכרונות המשפחתיים. המצוקה של אברי היתה ברורה.

04.05.2016 | הרחבת דירה

מאת:

חושבים להוסיף חדרים ולהרחיב את דירתכם, או את בית הקרקע או הפנטהאוז? חושבים לבנות את בית חלומותיכם על מגרש שרכשתם? עו''ד אורי שילה,  מומחה נדל"ן שותף במשרד עורכי דין א.שילה ושות', מבהיר מתי ניתן  ליהנות מפטור מתשלום היטל השבחה על דירות בשטח של 140 מ"ר.

23.09.2018 | ועדת ערר מחוזית חיפה אישרה חלקית ערר עקרוני של דיירים נגד תגבור זכויות בנייה בפרוייקט לפי תמ"א 38

מאת:

עו"ד אורי שילה : "עם כל החשיבות  של פרויקטים של תמא 38  אין מקום  לאשר הטבות של כפל זכויות בנייה על חשבון  ופגיעה  באיכות החיים של תושבים  בכרמל"

23.09.2018 | טרנד זכויות הבנייה על גגות

מאת:

הצמדה לגג או לגינה – למי שייכות הזכויות ?

במקביל לגידול בפרויקטים של תמ"א 38 עולות גם שאלות של בעלי דירות בבתים משותפים בנוגע לזכויות הבנייה על הגג ובחצר, למי הן שייכות ומה שווין.

23.10.2015 | האם הפעלת בריכה בקיבוץ חייבת רישיון עסק? עו"ד אורי שילה

מאת:

הקיץ הגיע ועמו גם ראשיתה של תקופת השיא בבריכות השחיה. מעבר לבריכות בבתי המלון ובמתחמי הקאנטרי קלאב, הבריכות הפופולריות ביותר הן בקיבוצים. מרבית הקיבוצים מחזיקים בבריכות שחיה, ואלה משמשות לא רק לתושבי המקום ולקיום חוגים ופעילויות שונות, כאטרקציה למי שמגיע ללון בצימרים שאותו קיבוץ מציע, ולעיתים גם להגעת תושבי חוץ בתשלום. 

07.04.2015 | בשורה טובה לבעלי העסקים - לא קלטת? לא תחויב יותר בתשלום האגרה.

מאת:

עו"ד אדי ויינשטיין ממשרד עורכי דין א. שילה מרכז תחום מסחרי – כלכלי

" פסק הדין פותח פתח להרבה עסקים לתבוע מרשות השידור את החזר תשלומי האגרה"

01.11.2015 | גירושין בגישור

מאת: נילי שילה

הליכים משפטיים אינם הדרך היחידה, ובוודאי שלא המועדפת, לניהול הליכי גירושין. בחירה בגישור מקנה שורה של יתרונות רבי-ערך לבני הזוג ולילדיהם, הן בטווח הקצר והן לאורך זמן

23.09.2018 | למי שייך הגג?

מאת:

סכסוכי שכנים בנוגע לזכויות בנייה על גגות בתים משותפים

אורי שילה, עו"ד

23.09.2018 | הסיכונים הכרוכים בהשקעות במיזמי נדל"ן לא מפוקחים

מאת:

"האזהרה חריגה  שפרסמה רשות ני"ע  בדבר הסיכונים הכרוכים בהשקעות שאינן מפוקחות, מהווה גם איתות לכך שגורמים מניפולטיביים מנסים להכנס לענף הנדל"ן  ולנצל את היותו של שוק הנדל"ן בתקופה של אי וודאות וכן לנצל את העדר אפיקי חסכון בריבית סבירה לצד קשיי המימון של פרוייקטים נדל"ניים. יש להזהר ולשקול היטב כל השקעה במיזמי  נדל"ן  שאינם מפוקחים בידי גורמים חיצוניים ומבלי להתעמק במודל העסקי שלהם, גם כאשר הפרסומים מפתים ומבטיחים תשואות  גבוהות ולא ריאליות" כך אומר  עו"ד אורי שילה שותף במשרד א. שילה ושות'.

16.10.2007 | דירות בחיפה – השקעה סולידית ויציבות מחירים

מאת:

עו"ד אורי שילה  מומחה נדל"ן  שותף מייסד  במשרד א. שילה ושות': "חיפה מתגלה  כיום כעיר  מתאימה מאוד למשקיעים הסולידיים ולמשפרי דיור כאחד. יש בעיר היצע רחב של דירות במחירים של 1-2 מיליון ₪ ואף פחות מזה. העיר מתאפיינת ביציבות מחירים ובעליות קבועות במחירי הדירות ובשכר הדירה.  בשכונות היוקרה כרמל ותיק  ושכונת דניה ניתן למצוא דירות ובתים בודדים  מעל 5 מיליון שקל ומעלה

23.09.2018 | סכסוכי שכנים בעידן המודרני

מאת:

מרבית האזרחים במדינה גרים  בבתים משותפים. לכן, סכסוכי שכנים בבתים משותפים במגוון  נושאים , עניין שמעסיק  כיום לא מעט אנשים עורכי דין, מגשרים, ועדות ערר ובתי משפט. הנושא "הלוהט" של העידן הנוכחי הוא סכסוכי שכנים על רקע תמ"א 38.

09.09.2015 | תכנון מתחמי שכונות מעורבות למגורים ועסקים – חיוני לדיור בר השגה

מאת:

על רקע מצוקת  קרקעות זמינות  ורצון  של  זוגות צעירים  לגור במרכזי הערים יש מקום כיום  לעודד  צורך לתכנון תוכניות תב"ע חדשות  שיתירו יותר שימושים מעורבים של מגורים,  מסחר ומשרדים.  למעשה התופעה של שכונות  הכוללות שימושים מעורבים אינה חדשה והיא קיימת ברוב מרכזי הערים באירופה ובארה"ב ואף זכתה לאימוץ בישראל בתקופת המנדט. העיר המודרנית חיה ב"משמרות" מסביב לשעון ועל מנת לשמור על העיר כעל מתחם אורגני פעיל ואטרקטיבי, חשוב לקיים מגוון שימושים בכל שכונה ובמיוחד במרכזי הערים. עירוב שימושים היא גישה מקובלת בעולם  בתכנון עירוני ודיור בר השגה ותורמת לביטחון תעסוקתי, כך אומר עו"ד אורי שילה מומחה נדל"ן, שותף במשרד א. שילה ושות'.

23.09.2018 | עלייה בתשלום פיצויים כנגד עורכי דין שמתרשלים בייצוג לקוחות בעסקאות מקרקעין

מאת:

לאחרונה אנו עדים לעלייה בהיקף תביעות רשלנות מקצועית כנגד עורכי דין המטפלים בענייני נדל"ן מקרקעין  ונרשמה בבתי משפט  עלייה בסכום הפיצוי ללקוחות.  עורך דין אשר חרג מהסטנדרט המקצועי בביצוע הבדיקות המשפטיות ואף הכלכליות עלול לגרום נזקים גדולים ללקוחותיו ולצדדים שלישיים וגם לעצמו. חריגה זו עלולה להטיל אחריות על עורך הדין בגין הנזקים שנגרמו לצדדים עקב מחדלו. תפקידו המרכזי של עורך הדין בעסקאות אלו בשילוב האמון שנותנים בו הצדדים לעסקה מעצם תפקידו, מקימים אחריות כבדה אשר עורך הדין אינו יכול להקל בה ראש. עם השנים מרחיב בית המשפט את אחריות עורכי הדין ולאחרונה אף נפסקו כנגד עורך דין ומעסיקו פיצויים על סך 200,000 ₪ ללקוחותיו.

23.09.2018 | טור דעה – בזכות פיצול דירות

מאת:

הגדלת מלאי הדירות הזולות לזוגות צעירים היא המכשיר החשוב ביותר לוזלת מחירי הדיור; ופיצול דירות גדולות לדירות אופטימליות הוא המכשיר המהיר והזמין ביותר להגדלת מלאי הדירות לוגות צעירים!

נוכח יוקר המחיה ומצוקת הדיור אשר פוגעת ברוב האוכלוסיה, ובפרט בזוגות צעירים, יש מקום לחייב את הרשויות המקומיות ליזום תוכניות מקומיות אשר יאפשרו פיצולי דירות באזורי הביקוש, וזאת על פי קריטריונים ברורים, שיוויוניים ושקופים. כידוע, הבנייה החדשה מאופיינת במספר חדרים גדול, ובכך מרחיקה את הזוגות הצעירים מהשכונות החדשות. חיוני לאפשר לזוגות צעירים לשכור דירות בשכונות המודרניות, שיש בהן תשתיות חדשות. חשוב לציין כבר עתה, שתוכניות מטעם הרשות המקומית הן הדרך המקצועית, הזולה והאחראית להסדיר את פיצול הדירות למטרת השכרתן לזוגות צעירים, שכן רק כך יהיה התהליך זול יחסית, מוסדר, מפוקח וכן הפעלתו תיעשה מבלי לפגוע בתשתיות, בשכנים וכן בסידורי החנייה באיזור.

23.09.2018 | טור דעה - איסור אפליה לא חל על מקרקעין פרטיים

מאת:

עו"ד אורי שילה

במציאות הישראלית הנוכחית, רבים לא מודעים כי יזם/קבלן המוכר דירה על קרקע פרטית, לא כפוף לאיסור כלשהו המונע ממנו לסרב למכור דירה לאדם על רקע דת, גזע או מין. כל זאת, בניגוד לפרסומים האחרונים על טענות לאפליה בתחום הדיור, שהתעוררו בסוגיות של קרקע ציבורית שהוקצתה במכרז, (כמו במכרזי מנהל מקרקעי ישראל).

19.10.2015 | אי תשלום מסי ועד בבית משותף = פגיעה בשיתוף

מאת: אורי שילה

הדירה הפרטית בבית המשותף, איננה אלא "אי" של פרטיות בתוך מרחב של שטחים משותפים, ואין כל דרך להגיע אל "האי" אלא בדרך הרכוש המשותף.  בדרך העוברת בחצר, בחדר המדרגות ובמעלית, חייב בעל הדירה הפרטית לציית להחלטות של רוב בעלי הדירות, ומגלה להפתעתו כי אינו "שליט יחיד בממלכה".

23.09.2018 | צרפת מול ישראל

מאת:

צרפת מול ישראל

גישות שונות להשגת הקטנת צריכת החשמל הלאומית

מאת עו"ד אורי שילה* וניצן גפסו**

(*שותף במשרד א. שילה ושות', ** עו"ד ומומחית לפיתוח עסקי ואסטרטגיות בתחום האנרגיה)

23.09.2018 | מורה נבוכים - זיקת הנאה במקרקעין

מאת:

עו"ד אורי שילה

מתי תחשב הזכות שלי לעשות שימוש במגרש של אדם אחר כ"זיקת הנאה"? מה הדין של זכות לקטוף פירות מפרדס? או זכות לעבור בשביל הנמצא במגרש השכן? או – זכות לתקן מכוניות על חלק מסוים של מגרש? או – זכות להניח צינור חשמל מתחת לאדמה של המגרש המסויים? שאלות אלה מדגימות את ההתלבטות הטבעית שיש לאדם שאיננו מומחה בדיני קנין. להלן נביא הסבר קצר לקורא המבולבל.

19.10.2015 | דירות נופש

מאת: עו"ד אורי שילה ועו"ד מיכאל מיכאלוביץ' 

כאשר שוק הנדל"ן בישראל רותח והמחירים ממשיכים לעלות מחפשים הרוכשים אלטרנטיבות משתלמות להשקעה. משכך, אנו עדים באחרונה לשוק טרנדי ומתפתח של רכישת "דירות נופש" ודירות להשכרה לטווח קצר. מדובר בשני סוגים של השקעות הטומנות בחובן יתרונות רבים ואפשרויות רווח מצויינות, אך אסור לשכוח שהנושא מעורר גם סוגייה "חמה" בדיני מיסוי. לצורך  העניין ריכזו עו"ד  אורי שילה מומחה בנדל"ן שותף במשרד עורכי דין א. שילה ושות' ועו"ד (רו"ח) מיקי מיכאלוביץ' מומחה מיסוי ממשרד ד"ר מ. דרוקר ושות' שאלות ותשובות:

23.09.2018 | חוזרים לחנויות ברחוב

מאת:

(מאת עו"ד אורי שילה והכלכלן יוסי דקל)

בשני העשורים האחרונים נבנו ברחבי הארץ קניונים ומרכזי קניות מקורים כפטריות אחרי הגשם. אם בעבר מירב שטחי המסחר והחנויות היו ממוקמים במפלס הרחוב, והמיקום המועדף היה ברחובות הראשיים בכל עיר, הרי שכיום רוב החנויות  והרשתות הגדולות בפרט, שואפות לפעול ומצויות בפועל בתוך מתחמי הקניונים.

23.09.2018 | התקנת מעלית בבית משותף

מאת:

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה  של עידוד  בניית מעליות בבת מגורים  משותפים. מדובר בהתקנת מעליות בעלות פיר פנימי או חיצוני, לבניינים ותיקים. התקנת מעלית היא פרויקט יקר אשר עלות הקמתו עלולה להגיע למאות אלפי שקלים לצד מטרדי רעש, אבק בנייה ואי נוחות במהלך ביצוע עבודות הבנייה. אז מדוע בכל זאת כדאי להתקין מעלית בבניין החדש?

23.09.2018 | המשבר בשוק הברזילאי יוצר הזדמנויות לישראלים

מאת:

מאת עו"ד ליאור שטרנברג 

השוק הברזילאי נמצא כבר חודשים רבים במיתון שהולך ומעמיק. התל"ג התכווץ 1,9% ברבעון השני של 2015, האינפלציה הרימה את ראשה ומאיימת לעבור את רף ה 10% לשנה, אחוז מחפשי העבודה גם הוא בעליה. שער החליפין של הריאל מול הדולר עלה לרמתו הגבוהה ביותר משנת 2003 והוא עומד כיום על 3.84 ריאל לדולר. הפיחות החד בשערו של הריאל גורם גם הוא ללחצים אינפלציוניים של סחורות מיובאות. 

23.09.2018 | על הקלות הבלתי נסבלת של צילום מסמכים

מאת:

אתמול, 22.4.12, חולקו פרסי "הגלובוס הירוק" לאנשים וחברות שמובילים את החזון הסביבתי במדינה. אתמול בשעה 20:00 החל כיבוי אורות ב-22 ערים במדינת ישראל, למען הגברת המודעות הסביבתית.

פרסומים וחדשות

23.10.2017|כך ניצח הקשיש את העירייה במאבק על תשלום הארנונה

מאת: ליאור דץ

בית המשפט דן בערעור שהגיש קשיש בן 80 נגד רשות מקומית, שלטענתו דרשה ממנו לשלם חוב ארנונה בגין דירת מרתף בדיור מוגן שעזב כבר לפני כ-40 שנה

10.02.2017|חשבון בנק משותף להורים ולילד

מאת: עו"ד אורי שילה, עו"ד אילנה רובין

שאלה: אני מתגורר בחו"ל ואחותי מתגוררת בארץ. הורי הקשישים צירפו את אחותי כשותפה בחשבון הבנק והיא מנהלת עבורם את כספיהם. האם קיימת אפשרות שאחותי תטען שהיא שותפה בחשבון ותנשל אותי מהירושה לאחר אריכות ימים של הורי?

תשובה: הפסיקה הבדילה בין חשבון בנק שנפתח מלכתחילה במשותף בין שני שותפים או יותר, לבין חשבון בנק שנפתח על ידי פלוני, שמפקיד בו מכספיו, ומצרף את אלמוני רק בשלב מאוחר יותר.
מדובר בחשבון אליו צורפה אחותך בשלב מאוחר מאד. על פי הפסיקה, משמדובר בכספים שהיו בשלב הראשון בבעלותו הבלעדית של אחד השותפים, לכן, בכדי שמחציתם תעבור לאחותך שהצטרפה לחשבון הבנק מבלי שנתנה תמורה מצידה, עליה להוכיח כי הוריכם התכוונו במפורש לתת לה מתנה על פי הוראות חוק המתנה התשכ"ח-1968.
אם המקרה יגיע לבית משפט, תידרש אחותך להוכיח את גמירות דעת הוריכם לתת לה את אותה מתנה. אם לא תעמוד אחותך בנטל ההוכחה (נטל מוגבר, כפי שנקבע בפסיקה) היא לא תוכר כשותפה לבעלות בכספים בחשבון הבנק.

05.12.2016|החלטה תקדימית של ועדת הערר המחוזית בנושא פיצול דירות

מאת: חדיד רשי

הוועדה ציינה בהחלטתה כי למרות סטייה ניכרת ובוטה מההיתר המקורי, אין זה המקרה שבו יש להתיר ניתוק מתשתיות לדירות המפוצלות. בנוסף מנהלת הוועדה המקומית בימים אלה הליך משפטי פלילי נגד העורר ואין זה נכון להתערב בהליך זה

08.07.2016|הוגש בג"צ נגד שינוי מס' 1 של תמ"א 18/4

מאת: עו"ד אורי שילה

עתירה לבג"ץ שיורה בצו על תנאי נגד ממשלת ישראל, המועצה הארצית לתכנון ובנייה, שר האוצר והגנת הסביבה, משה כחלון ושר הבריאות יעקב ליצמן - לבטל מיידית אישור תוכנית מתאר 18/4 (שינוי מס' 1) אשר מפלה בין מגרשי מגורים רגילים ואלה הכלולים בתכנית להתחדשות עירונית, ע"י קביעת מרחקים שונים ובלתי מידתיים בין מגרשי בנייה ובין תחנות דלק זעירות סמוכות.
עמותת שומרי הסף התנועה להגנת ערכי שלטון החוק בראשות היו"ר עו"ד אורי שילה ואדריכל (עו"ד) ליאור דץ עתרו לבג"ץ בבקשה שיורה בצו על תנאי כנגד ממשלת ישראל, המועצה הארצית לתכנון ובנייה, שר האוצר והגנת הסביבה, משה כחלון ושר הבריאות, יעקב ליצמן לבטל לאלתר את שינוי מס' 1 של תמ''א 18/4 הנוגעת למרווחים בין תחנות דלק זעירות בערים (בעלות 4 משאבות לכל היותר) שאושרה ביוני 2016. לטענת העותרים, התכנית לוקה במספר ליקויים מהותיים הנובעים ככל הנראה ממניעים פסולים וזרים של הגורמים הפועלים בשוק הדלק והנדל"ן. עוד טוענים העותרים כי התכנית אינה סבירה ואינה מידתית ובכך פוגעת בזכויות יסוד בסיסיות ופוגעת בקידום פרויקטים למגורים והגדלת היצע הדירות בערים. בנוסף, התכנית תגרום לכך שבפועל לא ייבנו תחנות תדלוק זעירות בערים, וכך תסוכל החלטת ממשלה קודמת שדרשה לנקוט באמצעם מידיים כדי להוזיל את מחיר הדלק בישראל.

 

21.06.2016|משחקי הכס בברזיל: אולימפיאדה וחילופי השלטון בברזיל. נקודת מפנה או המשך המשבר?

מאת: עו"ד ליאור שטרנברג

ברזיל שעד לא מזמן הייתה יקירת המשקיעים הזרים והכוכב העולה שמי המדינות המתפתחות, נמצאת בשנתיים האחרונות במיתון הולך ומעמיק ובמשבר חוב עצום. בין הגורמים למשבר ניתן למנות את ירידת מחירי הסחורות והנפט, את ההתנהלות הבלתי אחראית של מפלגת הפועלים בראשותה של דילמה רוסף, ושערוריות השחיתות בהן נקשרו שמותיהם של פוליטיקאים ואנשי עסקים רבים.
לפני כחודש קבל הסנאט החלטה לאשר פתיחת חקירה נגד הנשיאה המכהנת, דילמה רוסף, בחשד לעבירה על חוקי התקציב בשל "חשבונאות יצירתית" שנועדה להסוות את הגרעון העצום אליו נקלעה המדינה. החלטה זו מוליכה אוטומטית להשעייה של הנשיאה מתפקידה של תקופה של 180 יום. ככל הנראה יוחלט להרשיע את הנשיאה והיא תאלץ לסיים את תפקידה.
סגנה של דילמה, מישל טמר, מונה לתפקיד הנשיא הזמני והוא צפוי לכהן בתפקיד זה עד לבחירות הבאות שיערכו בסוף 2018. משימתו לייצב את הכלכלה אינה פשוטה כלל, מחד עליו לרכוש את אמון השווקים ולקצץ בהוצאות הממשלה ומאידך לשמור על אחדות הקואליציה.מפלגות האופוזציה מנסות לקעקע את הלגיטימיות של ממשלתו וטוענות שתהליך ההדחה אינו דמוקרטי ולמעשה הינו ניסיון הפיכה.
נתוני המאקרו של כלכלת ברזיל אינם מעודדים כלל. המשבר הכלכלי פגע קשות בהכנסות הממשלה ממיסים וממשלתו של טמר צופה גרעון של 170,5 מיליארד ריאל (כ-50 מיליארד דולר) בשנת 2016. יחס החוב/תל"ג שעמד בשנת 2015 על 66,2% וצפוי לעלות בשנת 2017. התל"ג הברזילאי צפוי להתכווץ ב-3,88% בשנת 2016 וצפוי לחזור לצמיחה נמוכה של כ- 0,3% רק בשנת 2017. למרות המיתון העמוק אליו נקלעה המדינה האינפלציה ממשיכה להרים את ראשה. בשנים עשר החודשים האחרונים עלו המחירים ב-9,8%, הרבה מעל היעד של הבנק המרכזי. אחוז המובטלים מחפשי התעסוקה גם הוא נמצא במגמת עליה וכבר עבר את רף 10%.
גם המשחקים האולימפיים הצפויים להתקיים בריו דה ז'אנרו בחודש אוגוסט הקרוב אינם מעודדים את רוחם של הברזילאים. התחושה היא שהמשחקים יביאו לשינוי מועט מאוד, אם בכלל, במצב הכלכלה. פרשיות שחיתות אופפות את חוזי הענק של הקמת המתקנים והתשתיות ומעיבות על אוירת החגיגה.
טמר הידוע בדעותיו השמרניות, ביצע כמה מהלכים בוני אמון. מינויים של הנריק מיירילס לשר הכלכלה, והכלכלן הישראלי אילן גולדפיין לנגיד הבנק המרכזי שניהם בעלי ניסיון רב בתחום הכלכלי וידועים בכישוריהם וביכולתם לייצב את הכלכלה. טמר החל בתהליך רפורמה דחופה בביטוח הלאומי ובין הצעדים המתוכננים העלאת גיל הפרישה לנשים וגברים. כמו כן, קבלה הממשלה הזמנית החלטה להגביל את הוצאותיה. אם נשפוט לפי שער הדולר, אשר ירד לרמתו הנמוכה ביותר זה 10 חודשים ונסחר סביב 3,4 ריאל לדולר, צעדים אלו התקבלו בברכה והם צפויים לעזור לחזרה איטית לפסים של צמיחה.
למחפשים גיוון לתיק ההשקעות יש לשקול בזהירות רבה השקעות בקרנות המתמחות במניות בבווספה (הבורסה בסאו פאולו) שכן התנודתיות במניות גדולה מאוד ולא צפוי שוק שורי בטווח הזמן הקצר או הבינוני. יחד עם זאת קרנות המתמחות באג"ח ובהשקעה בריבית קבועה עשויות להיות אפיק מעניין שכן שערי הריבית בברזיל הינם מהגבוהים בעולם. שער הריבית הבין בנקאית עומד היום על 14,25% לשנה. גם כאן חשוב לבדוק את מרכיב הסיכון שכן ברזיל קרובה מאי פעם לחדלות פרעון.
הברזילאים הינם מארחים מצויינים ואין ספק שהמשחקים האולימפיים יתקיימו כסדרם. אך מיד עם שריקת הסיום יהפכו עשרות אלפי אנשים המועסקים כיום בפרוייקטים שונים הקשורים לאולימפידה למובטלים ולממשלה תהיה בעיה נוספת לטפל בה. נותר לקוות כי טמר יצליח להעביר את הרפורמות המוצעות ולהגביל את הוצאות הממשלה וכך לייצב את הכלכלה עד לבחירות שייתקימו בשנת 2018. אם טמר ייכשל במשימה, צפויות לברזיל עוד שנים רבות של חוסר יציבות כלכלית, וסטגפלציה מחריפה (מיתון מלווה בעליית מחירים).

13.05.2016|חדשות ברזיל

מאת:

1. נשיאת ברזיל דילמה רוסף הושעתה על ידי הסנאט למשך 6 חודשים.
2. עדכון - מספרי הטלפון של מחלקת ברזיל של משרד א. שילה ושות' המנוהלת על ידי עו"ד ליאור שטרנרג הם:
מספר ישראלי 04-6129098 בשעות 14:00 עד 20:00 (ישראל)
טל' נייד ברזילאי 0055988773332
פקס'/תא קולי: 0508969912
שפות מדוברות: פורטוגזית, עברית, אנגלית

10.05.2016|הסוד שעומד מאחורי כל הסכם גירושין טוב

מאת: עו"ד נילי שילה

תהליך הפרידה מציף את משקעי העבר שתרמו לפרידה - העלבונות, המלים המכוערות והיחס המזלזל, והנטייה הטבעית היא לנסות ולגבות את מחיר העלבון דרך הילדים או ההסדרים הכספיים, וזאת טעות

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4617115,00.html

06.01.2016|איך לפרק שיתוף במקרקעין ולהישאר בחיים

מאת: אורי שילה

 פעמים רבות  שותפים לבעלות בנכסים או בני משפחה המסוכסכים  במשך שנים  ארוכות מוצאים את  עצמם  בפני שוקת שבורה  כאשר אין הם יכולים לעשות שימוש כלשהו בנכס  משותף, כמו למכור, להשכיר או להשביח  את הנכס באשר הוא: מגרש , דירה  או חנות. נכס כזה הופך עם השנים למוזנח ואינו מניב רווח כלכלי.

28.11.2015|יחסי ממון מסוכנים

מאת: אורי שילה

אברי, חבר הילדות שלי, התקשר. קולו בטלפון לא היה כתמול שלשום. קבענו לצעוד בטיילת, מנהג שהפסקנו לפני כמה שנים וסיכמנו שתוך כדי פעילות הספורט הוא יספר לי מה מציק לו.

אמו של אברי נפטרה חודש לפני שיחתנו. ליאון, בן הזוג שלה, איתו חיה מאז נפטר אביו לפני 15 שנים, חי בקוטג'  המפואר שבנו הוריו ומסרב לאפשר לאברי ולאחיו להיכנס לבית כדי לארגן את חפציה של אמו ואת האלבומים המשפחתיים שהיא שמרה כל השנים כמנהלת הזכרונות המשפחתיים. המצוקה של אברי היתה ברורה.

04.05.2016|הרחבת דירה

מאת:

חושבים להוסיף חדרים ולהרחיב את דירתכם, או את בית הקרקע או הפנטהאוז? חושבים לבנות את בית חלומותיכם על מגרש שרכשתם? עו''ד אורי שילה,  מומחה נדל"ן שותף במשרד עורכי דין א.שילה ושות', מבהיר מתי ניתן  ליהנות מפטור מתשלום היטל השבחה על דירות בשטח של 140 מ"ר.

23.09.2018|ועדת ערר מחוזית חיפה אישרה חלקית ערר עקרוני של דיירים נגד תגבור זכויות בנייה בפרוייקט לפי תמ"א 38

מאת:

עו"ד אורי שילה : "עם כל החשיבות  של פרויקטים של תמא 38  אין מקום  לאשר הטבות של כפל זכויות בנייה על חשבון  ופגיעה  באיכות החיים של תושבים  בכרמל"

23.09.2018|טרנד זכויות הבנייה על גגות

מאת:

הצמדה לגג או לגינה – למי שייכות הזכויות ?

במקביל לגידול בפרויקטים של תמ"א 38 עולות גם שאלות של בעלי דירות בבתים משותפים בנוגע לזכויות הבנייה על הגג ובחצר, למי הן שייכות ומה שווין.

23.10.2015|האם הפעלת בריכה בקיבוץ חייבת רישיון עסק? עו"ד אורי שילה

מאת:

הקיץ הגיע ועמו גם ראשיתה של תקופת השיא בבריכות השחיה. מעבר לבריכות בבתי המלון ובמתחמי הקאנטרי קלאב, הבריכות הפופולריות ביותר הן בקיבוצים. מרבית הקיבוצים מחזיקים בבריכות שחיה, ואלה משמשות לא רק לתושבי המקום ולקיום חוגים ופעילויות שונות, כאטרקציה למי שמגיע ללון בצימרים שאותו קיבוץ מציע, ולעיתים גם להגעת תושבי חוץ בתשלום. 

07.04.2015|בשורה טובה לבעלי העסקים - לא קלטת? לא תחויב יותר בתשלום האגרה.

מאת:

עו"ד אדי ויינשטיין ממשרד עורכי דין א. שילה מרכז תחום מסחרי – כלכלי

" פסק הדין פותח פתח להרבה עסקים לתבוע מרשות השידור את החזר תשלומי האגרה"

01.11.2015|גירושין בגישור

מאת: נילי שילה

הליכים משפטיים אינם הדרך היחידה, ובוודאי שלא המועדפת, לניהול הליכי גירושין. בחירה בגישור מקנה שורה של יתרונות רבי-ערך לבני הזוג ולילדיהם, הן בטווח הקצר והן לאורך זמן

23.09.2018|למי שייך הגג?

מאת:

סכסוכי שכנים בנוגע לזכויות בנייה על גגות בתים משותפים

אורי שילה, עו"ד

23.09.2018|הסיכונים הכרוכים בהשקעות במיזמי נדל"ן לא מפוקחים

מאת:

"האזהרה חריגה  שפרסמה רשות ני"ע  בדבר הסיכונים הכרוכים בהשקעות שאינן מפוקחות, מהווה גם איתות לכך שגורמים מניפולטיביים מנסים להכנס לענף הנדל"ן  ולנצל את היותו של שוק הנדל"ן בתקופה של אי וודאות וכן לנצל את העדר אפיקי חסכון בריבית סבירה לצד קשיי המימון של פרוייקטים נדל"ניים. יש להזהר ולשקול היטב כל השקעה במיזמי  נדל"ן  שאינם מפוקחים בידי גורמים חיצוניים ומבלי להתעמק במודל העסקי שלהם, גם כאשר הפרסומים מפתים ומבטיחים תשואות  גבוהות ולא ריאליות" כך אומר  עו"ד אורי שילה שותף במשרד א. שילה ושות'.

16.10.2007|דירות בחיפה – השקעה סולידית ויציבות מחירים

מאת:

עו"ד אורי שילה  מומחה נדל"ן  שותף מייסד  במשרד א. שילה ושות': "חיפה מתגלה  כיום כעיר  מתאימה מאוד למשקיעים הסולידיים ולמשפרי דיור כאחד. יש בעיר היצע רחב של דירות במחירים של 1-2 מיליון ₪ ואף פחות מזה. העיר מתאפיינת ביציבות מחירים ובעליות קבועות במחירי הדירות ובשכר הדירה.  בשכונות היוקרה כרמל ותיק  ושכונת דניה ניתן למצוא דירות ובתים בודדים  מעל 5 מיליון שקל ומעלה

23.09.2018|סכסוכי שכנים בעידן המודרני

מאת:

מרבית האזרחים במדינה גרים  בבתים משותפים. לכן, סכסוכי שכנים בבתים משותפים במגוון  נושאים , עניין שמעסיק  כיום לא מעט אנשים עורכי דין, מגשרים, ועדות ערר ובתי משפט. הנושא "הלוהט" של העידן הנוכחי הוא סכסוכי שכנים על רקע תמ"א 38.

09.09.2015|תכנון מתחמי שכונות מעורבות למגורים ועסקים – חיוני לדיור בר השגה

מאת:

על רקע מצוקת  קרקעות זמינות  ורצון  של  זוגות צעירים  לגור במרכזי הערים יש מקום כיום  לעודד  צורך לתכנון תוכניות תב"ע חדשות  שיתירו יותר שימושים מעורבים של מגורים,  מסחר ומשרדים.  למעשה התופעה של שכונות  הכוללות שימושים מעורבים אינה חדשה והיא קיימת ברוב מרכזי הערים באירופה ובארה"ב ואף זכתה לאימוץ בישראל בתקופת המנדט. העיר המודרנית חיה ב"משמרות" מסביב לשעון ועל מנת לשמור על העיר כעל מתחם אורגני פעיל ואטרקטיבי, חשוב לקיים מגוון שימושים בכל שכונה ובמיוחד במרכזי הערים. עירוב שימושים היא גישה מקובלת בעולם  בתכנון עירוני ודיור בר השגה ותורמת לביטחון תעסוקתי, כך אומר עו"ד אורי שילה מומחה נדל"ן, שותף במשרד א. שילה ושות'.

23.09.2018|עלייה בתשלום פיצויים כנגד עורכי דין שמתרשלים בייצוג לקוחות בעסקאות מקרקעין

מאת:

לאחרונה אנו עדים לעלייה בהיקף תביעות רשלנות מקצועית כנגד עורכי דין המטפלים בענייני נדל"ן מקרקעין  ונרשמה בבתי משפט  עלייה בסכום הפיצוי ללקוחות.  עורך דין אשר חרג מהסטנדרט המקצועי בביצוע הבדיקות המשפטיות ואף הכלכליות עלול לגרום נזקים גדולים ללקוחותיו ולצדדים שלישיים וגם לעצמו. חריגה זו עלולה להטיל אחריות על עורך הדין בגין הנזקים שנגרמו לצדדים עקב מחדלו. תפקידו המרכזי של עורך הדין בעסקאות אלו בשילוב האמון שנותנים בו הצדדים לעסקה מעצם תפקידו, מקימים אחריות כבדה אשר עורך הדין אינו יכול להקל בה ראש. עם השנים מרחיב בית המשפט את אחריות עורכי הדין ולאחרונה אף נפסקו כנגד עורך דין ומעסיקו פיצויים על סך 200,000 ₪ ללקוחותיו.

23.09.2018|טור דעה – בזכות פיצול דירות

מאת:

הגדלת מלאי הדירות הזולות לזוגות צעירים היא המכשיר החשוב ביותר לוזלת מחירי הדיור; ופיצול דירות גדולות לדירות אופטימליות הוא המכשיר המהיר והזמין ביותר להגדלת מלאי הדירות לוגות צעירים!

נוכח יוקר המחיה ומצוקת הדיור אשר פוגעת ברוב האוכלוסיה, ובפרט בזוגות צעירים, יש מקום לחייב את הרשויות המקומיות ליזום תוכניות מקומיות אשר יאפשרו פיצולי דירות באזורי הביקוש, וזאת על פי קריטריונים ברורים, שיוויוניים ושקופים. כידוע, הבנייה החדשה מאופיינת במספר חדרים גדול, ובכך מרחיקה את הזוגות הצעירים מהשכונות החדשות. חיוני לאפשר לזוגות צעירים לשכור דירות בשכונות המודרניות, שיש בהן תשתיות חדשות. חשוב לציין כבר עתה, שתוכניות מטעם הרשות המקומית הן הדרך המקצועית, הזולה והאחראית להסדיר את פיצול הדירות למטרת השכרתן לזוגות צעירים, שכן רק כך יהיה התהליך זול יחסית, מוסדר, מפוקח וכן הפעלתו תיעשה מבלי לפגוע בתשתיות, בשכנים וכן בסידורי החנייה באיזור.

23.09.2018|טור דעה - איסור אפליה לא חל על מקרקעין פרטיים

מאת:

עו"ד אורי שילה

במציאות הישראלית הנוכחית, רבים לא מודעים כי יזם/קבלן המוכר דירה על קרקע פרטית, לא כפוף לאיסור כלשהו המונע ממנו לסרב למכור דירה לאדם על רקע דת, גזע או מין. כל זאת, בניגוד לפרסומים האחרונים על טענות לאפליה בתחום הדיור, שהתעוררו בסוגיות של קרקע ציבורית שהוקצתה במכרז, (כמו במכרזי מנהל מקרקעי ישראל).

19.10.2015|אי תשלום מסי ועד בבית משותף = פגיעה בשיתוף

מאת: אורי שילה

הדירה הפרטית בבית המשותף, איננה אלא "אי" של פרטיות בתוך מרחב של שטחים משותפים, ואין כל דרך להגיע אל "האי" אלא בדרך הרכוש המשותף.  בדרך העוברת בחצר, בחדר המדרגות ובמעלית, חייב בעל הדירה הפרטית לציית להחלטות של רוב בעלי הדירות, ומגלה להפתעתו כי אינו "שליט יחיד בממלכה".

23.09.2018|צרפת מול ישראל

מאת:

צרפת מול ישראל

גישות שונות להשגת הקטנת צריכת החשמל הלאומית

מאת עו"ד אורי שילה* וניצן גפסו**

(*שותף במשרד א. שילה ושות', ** עו"ד ומומחית לפיתוח עסקי ואסטרטגיות בתחום האנרגיה)

23.09.2018|מורה נבוכים - זיקת הנאה במקרקעין

מאת:

עו"ד אורי שילה

מתי תחשב הזכות שלי לעשות שימוש במגרש של אדם אחר כ"זיקת הנאה"? מה הדין של זכות לקטוף פירות מפרדס? או זכות לעבור בשביל הנמצא במגרש השכן? או – זכות לתקן מכוניות על חלק מסוים של מגרש? או – זכות להניח צינור חשמל מתחת לאדמה של המגרש המסויים? שאלות אלה מדגימות את ההתלבטות הטבעית שיש לאדם שאיננו מומחה בדיני קנין. להלן נביא הסבר קצר לקורא המבולבל.

19.10.2015|דירות נופש

מאת: עו"ד אורי שילה ועו"ד מיכאל מיכאלוביץ' 

כאשר שוק הנדל"ן בישראל רותח והמחירים ממשיכים לעלות מחפשים הרוכשים אלטרנטיבות משתלמות להשקעה. משכך, אנו עדים באחרונה לשוק טרנדי ומתפתח של רכישת "דירות נופש" ודירות להשכרה לטווח קצר. מדובר בשני סוגים של השקעות הטומנות בחובן יתרונות רבים ואפשרויות רווח מצויינות, אך אסור לשכוח שהנושא מעורר גם סוגייה "חמה" בדיני מיסוי. לצורך  העניין ריכזו עו"ד  אורי שילה מומחה בנדל"ן שותף במשרד עורכי דין א. שילה ושות' ועו"ד (רו"ח) מיקי מיכאלוביץ' מומחה מיסוי ממשרד ד"ר מ. דרוקר ושות' שאלות ותשובות:

23.09.2018|חוזרים לחנויות ברחוב

מאת:

(מאת עו"ד אורי שילה והכלכלן יוסי דקל)

בשני העשורים האחרונים נבנו ברחבי הארץ קניונים ומרכזי קניות מקורים כפטריות אחרי הגשם. אם בעבר מירב שטחי המסחר והחנויות היו ממוקמים במפלס הרחוב, והמיקום המועדף היה ברחובות הראשיים בכל עיר, הרי שכיום רוב החנויות  והרשתות הגדולות בפרט, שואפות לפעול ומצויות בפועל בתוך מתחמי הקניונים.

23.09.2018|התקנת מעלית בבית משותף

מאת:

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה  של עידוד  בניית מעליות בבת מגורים  משותפים. מדובר בהתקנת מעליות בעלות פיר פנימי או חיצוני, לבניינים ותיקים. התקנת מעלית היא פרויקט יקר אשר עלות הקמתו עלולה להגיע למאות אלפי שקלים לצד מטרדי רעש, אבק בנייה ואי נוחות במהלך ביצוע עבודות הבנייה. אז מדוע בכל זאת כדאי להתקין מעלית בבניין החדש?

23.09.2018|המשבר בשוק הברזילאי יוצר הזדמנויות לישראלים

מאת:

מאת עו"ד ליאור שטרנברג 

השוק הברזילאי נמצא כבר חודשים רבים במיתון שהולך ומעמיק. התל"ג התכווץ 1,9% ברבעון השני של 2015, האינפלציה הרימה את ראשה ומאיימת לעבור את רף ה 10% לשנה, אחוז מחפשי העבודה גם הוא בעליה. שער החליפין של הריאל מול הדולר עלה לרמתו הגבוהה ביותר משנת 2003 והוא עומד כיום על 3.84 ריאל לדולר. הפיחות החד בשערו של הריאל גורם גם הוא ללחצים אינפלציוניים של סחורות מיובאות. 

23.09.2018|על הקלות הבלתי נסבלת של צילום מסמכים

מאת:

אתמול, 22.4.12, חולקו פרסי "הגלובוס הירוק" לאנשים וחברות שמובילים את החזון הסביבתי במדינה. אתמול בשעה 20:00 החל כיבוי אורות ב-22 ערים במדינת ישראל, למען הגברת המודעות הסביבתית.

צור קשר

שלח

חיפה

שד' המגינים 35, קומה 4,
ת.ד. 33691, מיקוד 31336

טל' (ארצי): Tel: (972) 04-8535656 
פקס': Fax: (972) 04-8534545
Voice mail:  050-8969912

תל אביב

דרך מנחם בגין 82, קומה 2, מיקוד 67138
(במשרד: ד"ר מ. דרוקר ושות' עורכי-דין)

טל': Tel: (972) 3-5611411
פקס': Fax: (972) 3-5614460 

דירוג BDI