חדשות

התחדשות עירונית בחיפה

כתבות בנושא: התחדשות עירונית בחיפה: פסק דין בנוגע לגודל דירות התמורה | עו”ד ליאור דץ בראיון לאולפן חי פה מאת ירון כרמי התחדשות עירונית בחיפה:…
וידיאו משפטי
פורסם בתאריך:
07/04/2015
מאת:

עו"ד אדי ויינשטיין ממשרד עורכי דין א. שילה מרכז תחום מסחרי – כלכלי
" פסק הדין פותח פתח להרבה עסקים לתבוע מרשות השידור את החזר תשלומי האגרה"
עו"ד אדי ויינשטיין מרכז תחום מסחרי כלכלי במשרד עורכי הדין א. שילה ושות' מעריך כי בעקבות פסק הדין  העקרוני שניתן לאחרונה בבית המשפט השלום בתל אביב  יוגשו תביעות רבות בכל הארץ נגד רשות השידור בדרישה להשבת תשלומי אגרת הטלוויזיה ובדרישה לקבוע כי אין לחייבם בתשלום האגרה מכאן ואילך. באותו פסק דין קבעה כב' השופטת פלינר כי מכיוון שרשות השידור עברה לשיטת השידור הדיגיטאלית, כעת לא ניתן עוד לחייב מחזיק מקלט טלוויזיה בתשלום האגרה אלא אם המכשיר אכן קולט שידור דיגיטאלי כלשהו, באמצעות מכשיר חיצוני, בין אם זה ממיר של אחת מחברות הכבלים או הלווין ובין אם זה ממיר הידוע כ"עידן +". בעבור בתי עסק רבים בהם משמשים מסכי הטלוויזיה לצרכי פרסום ושיווק בלבד מדובר בהוזלת עלויות, ומעכשיו הם יוכלו לקבל פטור מתשלום אגרה אשר לאורך זמן היו חייבים לשלם ללא הצדקה.
עד  כה  נאחזה רשות השידור בסעיף חוק משנת 1965 הקובע כי כל אדם המחזיק במקלט טלוויזיה יחוייב בתשלום אגרה. במקרים מסויימים "הסכימה" רשות השידור להתגמש וחייבה בתשלום אגרה רק מחזיקי מקלט טלוויזיה שמכיל רכיב הנקרא "טיונר" המאפשר לקלוט שידור אנלוגי. לדברי עו"ד אדי ויינשטיין  ממשרד עורכי הדין א. שילה ושת' אין ספק כי חוק רשות השידור איננו עומד בקצב ההתקדמות הטכנולוגית שחלה בתחום שידורי הטלוויזיה, וכעת נראה כי בית המשפט הכיר בכך לראשונה. בפסק הדין נקבע כי מאז המעבר לשידורי "עידן פלוס" במרץ 2011, אין עוד משמעות לקיומו של רכיב "הטיונר" שבמקלטים, ולכן כל עוד לא הוכיחה רשות השידור כי המקלט מחובר למכשיר חיצוני הקולט שידורים דיגיטאליים, ניתן יהיה לקבל פטור מתשלום האגרה.

לדברי עו"ד וינשטיין, למרות שלא מדובר בפסק דין מחייב אלא מנחה בלבד כיוון שמדובר בפסק דין של בית משפט השלום, ניתן לומר כי בית המשפט למעשה תרם לצמצום הפער הגדול שבין המשפט לטכנולוגיה והגביל את תשלום האגרה רק למקלטי טלויזיה הקולטים שידורים בפועל באמצעות מכשיר חיצוני. חשוב לציין כי סוגייה זו לא נעלמה מעיניו של המחוקק, ובימים אלו ממש מונחת על שולחנה של הכנסת הצעה לתיקון חוק רשות השידור, אשר במידה שתתקבל, אמורה לפטור מתשלום אגרה את כל מחזיקי הטלוויזיות שאינן מחוברות לממיר דיגיטאלי כלשהו.

יש לקוות, ציין עו"ד ויינשטיין, כי השינויים האחרונים להם אנו עדים בנוגע לחובת תשלום אגרת הטלוויזיה הינם בגדר סנונית ראשונה המבשרת על תחילתו של תהליך התייעלות כולל ברשות השידור ובגביית האגרה. הציפייה היא כי התייעלות מסוג זה תביא לידי חסכון לא רק בכיסו של האזרח הקטן אלא גם לצמצום ההתדיינויות המשפטיות בעניין תשלומי אגרה, וכמו כן תוביל להתייעלות ארגונית ברשות השידור- אשר גם היא תחסוך בהוצאותיו של האזרח.

המידע עוזר לך? שתף עם חברים.