חדשות

אחרי הקורונה יתחדש הכל?

כיצד ההתחדשות העירונית הושפעה מהקורונה ומה עתידה   החיים אט חוזרים למסלולם, לפחות כאן בישראל ויחד עם שגרה מתונה חוזרים בגדול גם פרויקטי הבנייה. בשנה…
וידיאו משפטי
פורסם בתאריך:
23/10/2018
מאת:
אורי שילה

בריכה שאינה פתוחה לקהל הרחב אינה "מקום עיסוק"

הקיץ הגיע ועמו גם ראשיתה של תקופת השיא בבריכות השחיה. מעבר לבריכות בבתי המלון ובמתחמי הקאנטרי קלאב, הבריכות הפופולריות ביותר הן בקיבוצים. מרבית הקיבוצים מחזיקים בבריכות שחיה, ואלה משמשות לא רק לתושבי המקום ולקיום חוגים ופעילויות שונות, כאטרקציה למי שמגיע ללון בצימרים שאותו קיבוץ מציע, ולעיתים גם להגעת תושבי חוץ בתשלום.
האם הפעלת בריכה כזו בקיבוץ דורשת רישיון עסק? האם כתוצאה מכך, יש לחייב את הקיבוץ עצמו ואת מפעילי הבריכה לעמוד בתקנות התברואה של משרד הבריאות? האם מי שלא עומד בתקנות הללו יעמוד לדין בעבירות פליליות? השאלות הללו קיבלו לאחרונה תשובות מפתיעות מבית משפט השלום בחיפה כי  הפעלת בריכה  בקיבוצים אינה בהכרח חייבת  ברישיון עסק ולכן  זיכה את הנאשמים מכתב האישום.
משרד הבריאות ניהל בשנה האחרונה הליך פלילי נגד קיבוץ רמת יוחנן שבמועצה האזורית זבולון בצפון, ונגד המפעיל של הבריכה. במשרד הבריאות טענו שבריכות בקיבוץ חייבות לפעול באמצעות רישיון עסק, ושהביקורות שנעשו ברמת יוחנן העלו שקיימים בה ליקויים תברואתיים. על כן הוגש כתב אישום בעבירות של ניהול עסק ללא רישיון עסק ומספר עבירות נוספות על תקנות תנאי תברואה נאותים לבריכות שחיה. לעומת זאת, כפרו הנאשמים באישומים נגדם, וטענו כי אמנם למקום אין רישיון עסק, אך הוא איננו זקוק לכזה מתוקף היותו בריכת שחיה בקיבוץ.
השופט  ד"ר זאיד פלאח התבסס על מספר פסיקות שניתנו בעבר, שקבעו שלא ניתן לראות בבריכת קיבוץ "מקום עיסוק" והקיבוץ עצמו בהגדרה או איננו מקום שפתוח לקהל הרחב. לכן, משהעלו עובדות המקרה שהבריכה בקיבוץ רמת יוחנן אינה גובה תשלום על כניסה, אלא שהיא משמשת את תושבי הקיבוץ וכל אורח שמביאים עמם, כלומר אינה פתוחה לקהל הרחב, יש לקבוע שאין בה סממנים של עסק. השופט פלאח הוסיף שלא ניכר מאפיין מסחרי בהפעלת הבריכה, אם כי גביית תשלום על כניסה יכולה להוות מאפיין מסחרי שכזה. כיוון שכל האישומים נגד הקיבוץ ומנהל הבריכה מבוססים על רישוי עסקים, וכיוון שנקבע שבריכה בקיבוץ אינה מחויבת ברישוי זה, זיכה בית המשפט את הנאשמים מכל האישומים נגדם.
שאלת החובה של קיבוץ ברישיון עסק לבריכת השחיה בו תלויה בנסיבות המקרה. בית המשפט התווה בפסק הדין את הקריטריונים לכך, והם גביית תשלום, הגבלת הכניסה לבעלי זיקה ממשית לקיבוץ וסדרי הגודל של האנשים המגיעים לבריכה בתקופות השיא. על כל קיבוץ לבחון את עצמו למול הקריטריונים הללו ולהוועץ בגורמי מקצוע, ולא להמתין לביקורת מצד משרד הבריאות".
הכותב: עו"ד אורי שילה שותף מייסד במשרד א. שילה ושות מתמחה  בנדל"ן ותכנון ובנייה לא ייצג בתביעה.
המידע עוזר לך? שתף עם חברים.