חדשות

התחדשות עירונית בחיפה

כתבות בנושא: התחדשות עירונית בחיפה: פסק דין בנוגע לגודל דירות התמורה | עו”ד ליאור דץ בראיון לאולפן חי פה מאת ירון כרמי התחדשות עירונית בחיפה:…
וידיאו משפטי
פורסם בתאריך:
12/12/2016
מאת:
חדיד רשי

הוועדה ציינה בהחלטתה כי למרות סטייה ניכרת ובוטה מההיתר המקורי, אין זה המקרה שבו יש להתיר ניתוק מתשתיות לדירות המפוצלות. בנוסף מנהלת הוועדה המקומית בימים אלה הליך משפטי פלילי נגד העורר ואין זה נכון להתערב בהליך זה

בענף הנדל"ן עוד מנסים לעכל את ההחלטה האחרונה שהתקבלה בוועדת השרים לענייני חקיקה – לאפשר לבעלי בתים צמודי קרקע לפצל את דירתם לדירה נוספת במסגרת הוראת שעה לחמש שנים. אבל עוד בטרם הצליחו להבין אם אכן יש בהחלטה זו בשורה לעתיד עם הגדלת היצע הדירות באמצעות לגליזציה של

פיצולי הדירות, התקבלה כעת בוועדת הערר המחוזית בחיפה, בראשות עו"ד דיקלה מוסרי טל, החלטה תקדימית. לפי החלטה זו לא בכל מקרה של פיצול דירה יש לנתק את הדירות המפוצלות מתשתיות החשמל, המים והטלפון, כל זאת על פי סעיף 157 א' לחוק התכנון והבנייה המאפשר פרשנות רחבה לעירייה.
ועדת הערר קיבלה את עמדתם של עו"ד אורי שילה וליאור דץ כי במקור אמנם יועד המבנה לשמש יחידה אחת, אך בפועל כבר שנים, כנראה סמוך להקמת המבנה, הוא פוצל לדירות קטנות נפרדות, שמונה מהן מאוכלסות בדיירי משנה ואחת משמשת לאחסון.
בסיור במקום ראו חברי ועדת הערר כי בכל הדירות המפוצלות יש מקלחת, שירותים, מטבחון, חדר שינה וסלון, וכי הן נפרדות ונעולות כל אחת בדלת. בסיור התרשמו חברי הוועדה כי הבניין מתפקד במצבו זה מספר שנים וכי הוא מושכר למספר תושבים המתגוררים במקום וכי אין סכנה מיידית לדייריו.
הוועדה ציינה בהחלטתה כי למרות סטייה ניכרת ובוטה מההיתר המקורי, אין זה המקרה שבו יש להתיר ניתוק מתשתיות. בנוסף מנהלת הוועדה המקומית בימים אלה הליך משפטי פלילי נגד העורר ואין זה נכון להתערב בהליך זה.
עו"ד דץ ושילה ציינו כי אכן חוק התכנון והבנייה מאפשר לעירייה במקרה של פיצול דירה ללא היתר לנתק את השוכרים מתשתיות. עד כה החמירו בתי המשפט, וכעת לראשונה מאותתת ועדת ערר מחוזית כי לא בכל מקרה של פיצול דירה, במיוחד אם הוא קיים כבר שנים, נכון לפגוע בבעלי הדירות ולנתק אותן מהתשתיות. בהחלט יש פתח במקרים מסוימים להכשיר פיצול דירות בתנאים מסוימים.
עו"ד דץ הדגיש כי ועדת הערר קבעה בהחלטתה תקדים וקווים חדשים בנושא פיצול דירות "כי היא לא מסכימה להיות מסלול עוקף לדרך המלך על פי החוק, והיא שהוועדה המקומית תנהל הליכים בבית המשפט המקומי לקבלת החלטה אם מדובר בעבירת בנייה ולא תפנה לוועדת הערר בכל פעם שיש לה קושי בניהול הליכים, כפי שמתקיים במקרה זה. היא עוד קובעת כי תיתן את הצו רק כאשר מדובר בסכנה לחיי אדם בבנייה לא חוקית לכאורה וכאשר הוועדה המקומית פעלה באופן מהיר, ולא כאשר היא יודעת על עבירות הבנייה ולא עושה דבר".

https://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4887972,00.html

המידע עוזר לך? שתף עם חברים.