חדשות

אחרי הקורונה יתחדש הכל?

כיצד ההתחדשות העירונית הושפעה מהקורונה ומה עתידה   החיים אט חוזרים למסלולם, לפחות כאן בישראל ויחד עם שגרה מתונה חוזרים בגדול גם פרויקטי הבנייה. בשנה…

חופש המידע וקורונה

היום (5.3.2021) פורסם באתר בלומברג שמפעל פייזר ( Pfizer Inc) בקנזס, שבו מתכוונת החברה לעשות שימוש להגברת ייצור חיסון ה- Covid-19 כחלק ממאמץ החיסון בארה"ב,…
וידיאו משפטי
פורסם בתאריך:
23/09/2018
מאת:
עו"ד ליאור שטרנברג

השוק הברזילאי נמצא כבר חודשים רבים במיתון שהולך ומעמיק. התל"ג התכווץ 1,9% ברבעון השני של 2015, האינפלציה הרימה את ראשה ומאיימת לעבור את רף ה 10% לשנה, אחוז מחפשי העבודה גם הוא בעליה. שער החליפין של הריאל מול הדולר עלה לרמתו הגבוהה ביותר משנת 2003 והוא עומד כיום על 3.84 ריאל לדולר. הפיחות החד בשערו של הריאל גורם גם הוא ללחצים אינפלציוניים של סחורות מיובאות.
ארועי הספורט ההמוניים, המונדיאל (2014) והאולימפידה (2016) לא רק שלא הועילו במאומה לכלכלה הם רק החריפו את המצב בשל עסקאות מרובות שחיתות של קבלנים ועסקנים מקורבים למשטר המושחת של מפלגת הפועלים בהנהגת לואיז ינאסיו לולה ודילמה רוסף. כיום עשרות דירקטורים ופוליטקאים נמצאים במעצר בחשד לעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד וכו'.
ברזיל נמצאת כיום כפסע לפני הפיכת אגרות החוב הממשלתיות שלה לאגרות זבל, וזאת משום שהממשלה הנוכחית לא מצליחה להעביר תוכנית קיצוצים נרחבת (בברזיל הממשלה מונה 39 שרים לרבות שר הדיג, שר החקלאות והשר לפיתוח החקלאות…). מהלך זה עשוי להחריף את המשבר ולגרום לפחות נוסף בשער הריאל הנמוך ממילא.
ובכל זאת המצב הנוכחי יוצר מצב מעניין למשקיע הישראלי. ראשית, שער החליפין של הריאל מול השקל הגיע לכמעט 1 ל 1. נזכירכם כי לפני כארבע שנים הוא עמד על 2 שקל לריאל ולפני שנה 1,6 ריאל לשקלכפי שניתן לראות בגרף להלן:

מקור: yahoo finance

מצב זה מייצר הזדמנויות מעניינות ליבואן הישראלי שכן המוצרים שבעבר נחשבו יקרים בשל הפרשי המטבע כעת הם מאוד זולים. ברזיל היא היצואנית מספר אחת בעולם של קפה וכן מוצרים אחרים כמו סויה, בשר, עור וכו'.
שנית, המיתון העמוק משפיע כמובן גם על שוק הדיור, ויוצר הזדמנויות מעניינות למשקיע הישראלי המעוניין לגוון את תיק ההשקעות. יש להניח כי המצב יהיה הרבה יותר גרוע לפני שישתפר כך שמעניין יהיה להמתין ולראות עד לאן ירדו מחירי הדירות.
לסיום שערי הריבית בברזיל הם מן הגבוהים בעולם! הריבית הבין בנקאית בברזיל הינה כיום 14.15% לשנה! כך שאפשר להשיג תשואות הגבוהות בהרבה מהתשואות בשוק הישראלי.
אין ספק שהשקעה בברזיל כרוכה בסיכון רב, זאת הן בשל המרחק הגיאוגרפי וכן בשל אופי השוק הברזילאי רווי הרגולציה וההתרחשויות הבלתי צפויות, יחד עם זאת שווה לבדוק האם ניתן להרוויח מהמצב הנוכחי בשוק הברזילאי ליצירת אפשרויות השקעה מעניינות.

הערה: אין באמור לעיל בכדי להוות יעוץ להשקעה או המלצה לביצוע עסקה. לפני כל התקשרות בעסקה עם גורם בברזיל מומלץ להיוועץ עם מומחים בתחומים הרלוונטיים.

המידע עוזר לך? שתף עם חברים.