חדשות

ייצוג בתביעות אזרחיות

תביעות אזרחיות הן דבר נפוץ יותר משנהוג לחשוב. כל אזרח מהשורה עשוי למצוא את עצמו בתהליך של תביעה אזרחית, בין אם כתובע ובין אם כנתבע.…

עסקאות נדל"ן מניב

מהן עסקאות נדל"ן מניב? עסקאות נדל"ן מניב הן עסקאות רכישה של נכסים נושאי תשואה. רכישת נכס מניב מהווה למעשה סוג של השקעת נדל"ן, אשר מטרתה…
וידיאו משפטי
פורסם בתאריך:
06/06/2021
מאת:

נילי שילה, עו"ד, מגשרת ומטפלת משפחתית, אורי שילה, עו"ד ומגשר

במציאות של ימינו המושג "לחיות יחד באושר ועושר עד עצם היום הזה" שמור רק לאגדות וגם שם לא הכל ורוד. כאשר בני הזוג מגיעים לנישואין כשיש פער גדול ברכוש שצברו, מתעוררת דאגה מה יקרה בעתיד, אם היחסים יעלו על שרטון. במקרים כאלה, ניתן להקדים תרופה למכה, ולחתום על הסכם יחסי ממון, המוכר גם כהסכם טרום נישואין, על מנת להקל על חלוקת הרכוש במקרה של פרידה וכדי למנוע קונפליקטים מיותרים.

כאשר שני אנשים מחליטים להתחתן, הם יוצרים איחוד בלבבותיהם ובנפשותיהם ולצידו הם  מבצעים מהלך של שיתוף של נכסים. זה אינו רומנטי לדון בענייני כספים, אבל בחיים עושים בני הזוג דברים נוספים מלבד לצעוד יד ביד אל השקיעה. בחודשים מאז הצעת הנישואין ועד לחתונה עצמה, וגם  ירח הדבש, הינם ימים מלאי אופוריה, ובאווירה הזו לא תמיד נעים לדבר על העניינים הטכניים של חיי הנישואין ובמיוחד לא על "מה יקרה אם" או חלילה על גירושין. אבל השטח מדבר בעד עצמו והסטטיסטיקות לא משקרות.

כאשר מביטים על הנתונים של בתי הדין הרבניים ושל הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) ניתן לראות עלייה מתמדת במספר הזוגות המתגרשים  בארץ. זוגות רבים לא ישרדו את השנים הראשונות כזוג נשוי ומרבית הגירושים מתרחשים לאחר כעשור משותף. סביר להניח שאף אחד מהם לא ראה עצמו על מדרגות הרבנות מחזיק גט ביד.

במציאות הזו  ישנה חשיבות עצומה בתכנון "היום שאחרי". זה נכון עבור כל הזוגות ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר על זוגיות פרק ב'. הסכם יחסי ממון, שנעשה טרום נישואין, הינו הסכם בעל תוקף משפטי הנחתם בין שני אנשים לפני שהם נכנסים בברית נישואין (או חיים משותפים בקונסטלציה אחרת). זהו הסכם אשר יכול לכלול מגוון רחב של נושאים כאשר במרכזו מנגנונים לקביעת הבעלות בזכויות הקניין והנכסים של בני הזוג. המטרה היא להסדיר בהסכמה והדדיות מלאה עניינים העלולים להיות שנויים במחלוקת באם יתערערו היחסים בין בני הזוג. במצבים מסוימים נערך הסכם כזה לאחר שבני הזוג חווים משבר ביחסיהם ומחליטים לנסות ולשקם אותם, תוך היערכות, מבעוד מועד, למצב שבו הקשר יגיע לסיומו.

מי צריך לעשות הסכם ממון ומה המטרה?

סיפורי רכילות המתפרסמים על עשירי העולם או על דמויות מפורסמות, מבססים  סברה שהסכם ממון חשוב רק לעשירים או לבעלי נכסים רבים.  אין אמת בדבר ולא צריך להיות  ביל ומלינדה גייטס על מנת  לחתום על הסכם טרום נישואין. הסכם כזה מתאים לכולם, מסיבות שונות, ובעיקר כי סוף מעשה במחשבה תחילה.

במשרד עו"ד א. שילה ושות' מציינים כי מגיעים אליהם מגוון רחב של זוגות  במגוון סטטוסים, גילאים וסיפורי חיים. יש זוגות בהם אחד מבני הזוג קיבל במתנה או ירש או רכש דירה עמה הוא מגיע לזוגיות הזו; יש זוגות שלהם זהו פרק ב' או ג' וכל אחד מהם מגיע לנישואים עם רכוש וילדים מפרק קודם שהוא צריך לדאוג להם…. צד זה מעוניין לשמור על הנכס בבעלותו הבלעדית ולהגן עליו, אם חלילה, הקשר החדש לא יחזיק מעמד. חשוב להבין כי חוק יחסי ממון תשל”ג – 1973 מגדיר את אופן חלוקת הרכוש בין בני זוג בעת תהליך גירושין. ברירת המחדל, עפ"י החוק, הינה שכל הרכוש והנכסים שנצברו במהלך שנות הנישואין יחולקו בצורה שווה בין בני הזוג, לרבות נכסים, ממון, חסכונות, מקרקעין, מיטלטלין, מניות, קופות גמל, זכויות פנסיוניות, נכסים עסקיים ומוניטין עסקי ואישי וכד'. עם זאת, החוק קובע שאם בני הזוג הגיעו להסכמות אחרות, הסכמות אלה גוברות על הכתוב בחוק. לכן, על מנת להבטיח כי נכס כזה או אחר, הון או ממון שהתקבלו טרם החיים המשותפים יישאר בבעלותו הבלעדית של הצד שהביא אותו עמו, ולא תועלה טענה כי הוא נטמע ברכוש המשותף, יש צורך מהותי בחתימה על הסכם ממון, בו קובעים מהו הרכוש האישי של כל אחד מהצדדים, מהו הרכוש המשותף ומנגנון לחלוקה עתידית של הרכוש המשותף.

כיצד בנוי הסכם טרום נישואין ומה הוא כולל

כאמור ההסכם המשפטי הזה מתאים לבני זוג טרם נישואיהם, לבני זוג נשואים שרוצים להסדיר חלוקת רכוש משותף עתידית, על רק משבר ביחסים,  וגם לידועים בציבור ועוסק בקביעת היחסים בין הצדדים בענייני רכוש וממון. לאחר גיבוש ההסכמות בין הצדדים, ההסכם נחתם  והוא מוגש לאישורו של בית משפט לענייני  משפחה ומקבל תוקף של פסק דין מחייב  או, אם הוא נחתם לפני הנישואין, הוא יכול להיחתם גם בפני נוטריון.

באופן עקרוני הסכם ממון הינו מסמך תמציתי הממוקד בענייני הרכוש בלבד, הוא מונה את סוגי הנכסים הקיימים והעתידיים ואת אופן אחזקתם (כרכוש אישי או כרכוש משותף), וקובע מנגנון לחלוקת הרכוש המשותף, היה ובני הזוג יסיימו את הקשר ביניהם.

הסכם יחסי ממון יתייחס לרכוש האישי של כל אחד מהצדדים, בין אם נצבר  טרם מיסוד הקשר או לאחריו, דינן של מתנות וירושות שיקבלו בני הזוג במהלך החיים המשותפים, אחזקות בחברות (אשר עשויות להניב דיבידנדים), פטנטים (אשר עשויים להניב תמלוגים), צבירות סוציאליות טרם הנישואין ולאחר מכן, התנהלות בעניין מוניטין אישי שיצבר לאחד מבני הזוג ותרומתו של הצד האחר לאותו מוניטין וכל נכס,  כזה או אחר, שיגיע לידי מי מבני הזוג, לאחר החתונה. ההסכם יקבע האם הנכסים הללו יחולקו עפ"י חזקת השיתוף הקבועה בחוק  או בדרך אחרת. בהסכם הממון ניתן כבר לקבוע את מנגנון החלוקה של  הרכוש המשותף בעת פרידה וכיצד ינוהל ההליך כולו ברגע האמת.

המחשבה על פרידה עתידית, בשעה שמתכננים טקס נישואין, מעוררת רגישות רבה ולעתים גם רגשות עזים. קשה לחשוב על גירושין בשעה שהאהבה עולה על גדותיה. קשה לא פחות לדבר על חלוקה עתידית של רכוש, שמאחוריה מסתתרות שאלות של אמון. יש כאלה שיסברו שהתייחסות לשאלות כאלה מובילה להתחלה ברגל שמאל של הנישואין. לכן יש חשיבות לבחירת גורם מקצועי ומנוסה, עו"ד המתמחה בדיני רכוש משפחתי, שידע לנהל את התהליך במקצועיות, בתבונה, ברגישות ותוך מתן מענה לצרכים של כל אחד מבני הזוג (ולעתים גם להורים המודאגים).

למרות כל החששות, הקשיים וההתלבטויות, מוטב לדבר על באופן גלוי והוגן על שאלות הרכוש, במיוחד כאשר יש לצד אחד ממון או רכוש שצבר לבדו, והוא רוצה להגן עליו ולהבטיח שישאר בבעלותו באם היחסים יעלו על שרטון. ההסכם חשוב מאין כמוהו במיוחד כאשר מדובר על זוגיות פרק ב' בה כל צד מגיע עם נכסים, ממון וילדים מנישואים קודמים והכל חייב להיות סדור ומסודר בצורה מיטבית על מנת שכולם יהיו רגועים ושלוים. עם כל הקושי בהתמודדות עם שאלות אלו, התייחסות רצינית אליהן והכנת הסכם יחסי ממון הוגן לבני הזוג, יכולים לתרום לכך שבני הזוג יצליחו יותר בקיום האמירה "והם חיו באושר ועושר עד עצם היום הזה".

הערה אחרונה, אך חשובה  – הסכם יחסי ממון שנחתם טרם הנישואין, יכול לקבל אישור ע"י ביהמ"ש או ע"י חתימה בפני נוטריון. עורך דין שהוא נוטריון יכול לחסוך לבני הזוג לחסוך את הטרחה בקביעת מועד לאישור ההסכם בפני בית המשפט. אם ההסכם נחתם לאחר הנישואין, ניתן להביאו לאישור רק בפני ביהמ"ש לענייני משפחה

חשיבות הסכם ממון
המידע עוזר לך? שתף עם חברים.