חדשות

וידיאו משפטי
פורסם בתאריך:
06/11/2022
מאת:
אורי שילה, עו"ד

בתאריך 3.11.2022 הגישו עוה"ד מסן פרנסיסקו, מתיו באטריק, וכן ג'וזף סאברי, קאדיו זירפולי וטרוויס מנפרדי תביעה ייצוגית לבית המשפט הפדרלי בארה"ב בסן פרנסיסקו, קליפורניה, בשם קבוצה של מיליוני משתמשי GitHub (אתר קוד פתוח בבעלות חברת מיקרוסופט) נגד קבוצת נתבעים הכוללת את GitHub, Microsoft (הבעלים של GitHub) ו-OpenAI.

התובעים טוענים לאי חוקיות מוצר הבינה המלאכותית GitHub Copilot אשר נוצר בעזרת  OpenAI Codex, שהוא מנוע הבינה המלאכותית מבית היוצר של אילון מאסק שכיום נשלט ע"י מיקרוסופט.

עוד טוענים התובעים כי בעזרת מערכות הבינה המלאכותית שלהם, הנתבעים הפרו את הזכויות של מספר עצום של יוצרי תכנה שפרסמו קוד או עבודה אחרת תחת רישיונות קוד פתוח ב- GitHub. המדובר בקבוצה של 11 רישיונות קוד פתוח פופולריים שהופרו, שכולם מחייבים כל משתמש לפרסם קרדיט של שם המחבר וזכויות היוצרים, כולל רישיון MIT, GPL ורישיון Apache.

בנוסף, טוענים התובעים, כי הנתבעים הפרו את תנאי השירות ומדיניות הפרטיות של GitHub, וחוקים נוספים של ארה"ב וקליפורניה האוסרים על פגיעה בזכויות יוצרים ועל פגיעה בזכויות הפרטיות של הצרכן ועוד.

לטענת התובעים בינה מלאכותית צריכה להיות הוגנת ואתית עבור כולם. אם זה לא יהיה כך, מערכות הבינה המלאכותית לא ישיגו את מטרתן המוצהרת לשפר את היכולת האנושית, אלא ישמשו לפירטיות טכנולוגית הרסנית, ויאפשרו לחברות הענק להתעשר מעבודתם של מתכנתים פרטיים רבים שלא יזכו לכל תמורה או קרדיט. ככל הידוע זו תביעה ייצוגית חדשנית והראשונה מסוגה בארה"ב אשר מאתגרת את החוקיות של שיטות הלמידה והאימון של מערכות בינה מלאכותית.

 

לקריאה נוספת: https://githubcopilotinvestigation.com/

 

הבהרה: המחבר לא מייצג תובעים בתביעה הנ"ל

המידע עוזר לך? שתף עם חברים.