חדשות

הודעה לעיתונות

בבית המשפט המחוזי בחיפה; תיק 53655-06-21; בפני כבוד השופט חננאל שרעבי קרמזין ועוד 9 תובעים נ. שיכון ובינוי נדל"ן בע"מ והודעה לצד ג' נגד רמ"י…

״תקלות בדיון המקדמי״

בהחלטה ארוכה, המשתרעת על גבי 9 עמודים, שניתנה לאחרונה בבית המשפט המחוזי בתל אביב (ת"א 14263-04-21) דן בית המשפט (כב' השופטת אסתר נחליאלי חיאט) בסוגייה…
וידיאו משפטי
פורסם בתאריך:
22/09/2021
מאת:
עו"ד אורי שילה

תביעות אזרחיות הן דבר נפוץ יותר משנהוג לחשוב. כל אזרח מהשורה עשוי למצוא את עצמו בתהליך של תביעה אזרחית, בין אם כתובע ובין אם כנתבע. במצבים כאלו, מומלץ לפנות לעורך דין מיומן שיספק את הליווי המשפטי ההולם והאמין ביותר.

אך מהו תפקידו של עורך דין לתביעות אזרחיות ומדוע כדאי להיעזר בו? להלן כל מה שצריך לדבר על ייצוג בתביעות אזרחיות.

מהן בכלל תביעות אזרחיות?

תביעות אזרחיות הן שם כולל לקשת רחבה של תביעות משפטיות. ההגדרה של תביעה אזרחית הינה תביעה בין פרטים ו/או תאגידים (חברות, שותפויות, עמותות, אגודות שיתופיות). לעתים עשויה להיות המדינה או רשות ציבורית או רשות מקומית צד לסכסוך אזרחי (להבדיל מסכסוכים מינהליים). הדבר נכון גם למגזר העסקי, כלומר כאשר פרט תובע עסק מסוים.

מבין הסוגים של תביעות אזרחיות ניתן למנות תביעות בענייני חוזים, תביעות נזיקין, תביעות כספיות, תביעות לשון הרע, הליכי פשיטת רגל, תביעות זכאים או חייבים ועוד.

תביעות אזרחיות מתנהלות בבתי המשפט האזרחיים (שלום, מחוזי, עליון), כאשר הסעד יהיה לרוב פיצוי, קרי סכומי כסף שמשולמים בגין הפרת חוזה או נזק. לצד האמור, הסעד עשוי לכלול גם הצהרה על זכות, צו עשה או צו מניעה (אל-תעשה).

למי פונים לייצוג משפטי בתביעות אזרחיות?

ייצוג בתביעות אזרחיות נעשה על ידי עורך דין מנוסה המתמחה במשפט האזרחי ובייצוג לקוחות בפני בתי המשפט (אשר מצריך מיומנות בניהול מאבק משפטי וחקירת עדים). היעזרות בשירותי עורך דין מומחה בתביעות אזרחיות מבטיחה ייצוג משפטי מקצועי, יעיל ובטוח. עורכי דין המייצגים לקוחות בתביעות אזרחיות מנוסים בשמירת אינטרס הלקוח ובמיצוי המקסימלי של זכויותיו.

למה ניתן לצפות מייצוג משפטי בתביעה אזרחית?

בתי המשפט והחוק מעודדים את הצדדים להגיע להסדר משפטי התואם לצרכי הלקוח בדרכים יצירתיות, תוך הימנעות מהליכים משפטיים ארוכים, מסורבלים ויקרים (לדוגמא בהליך גישור, פישור או בוררות). עורך הדין המייצג את הלקוח בתביעה אזרחית יחתור להגנה מקסימלית על זכויות הלקוח, בין אם דרך הגשת התביעה ובין אם התגוננות מפניה.

מה היתרון של שכירת עורך דין לייצוג בתביעה אזרחית?

ראשית, היתרון הברור הוא בכך שעורך דין מומחה לתביעות אזרחיות מחזיק במומחיות המשפטית, בניסיון המקצועי ובמיומנות הטקטית והאסטרטגית הנדרשת לייצוג בתיקים מסוג זה. תביעות אזרחיות מצריכות ידע בתחום שהאדם הפשוט איננו בקיא בו. לעומת זאת, ההשכלה המשפטית, ההכשרה המקצועית של עורך דין והנסיון הייחודי של עורך דין המתמחה בהופעה בפני בית המשפט בתביעות אזרחיות מעניקים לו את היכולת לראות את התמונה המלאה, לתכנן מהלכים אסטרטגיים, לשנות מהלכים תוך כדי "תנועה" ולמצוא דרכים יצירתיות לפתרון הסכסוך, באופן שמיטיב עם לקוחותיו.

כאשר הצדדים מופנים לגישור, כדרך אלטרנטיבית לפתרון הסכסוך, שכירת שירותי עריכת דין מייצג עשויה לקדם את תהליכי הגישור ולקצר את משך הזמן עד להגעה לפשרה. המשמעות היא מקסום תועלת הלקוח ומזעור הפגיעה בו, תוך צמצום עלויות פוטנציאליות שהיו כרוכות בניהול תהליך משפטי ארוך.

לסיכום:

היעזרות בשירותי עורך דין בעל מיומנות בייצוג בתביעות אזרחיות מספקת מעין מטריית הגנה השומרת על אינטרס הלקוח, ועשויה לתרום להעלאת הסיכוי לזכייה. תביעות אזרחיות הן עניין מורכב שדורש מומחיות מקצועיות – ובדיוק בשביל זה נועד ייצוג משפטי בתביעות אזרחיות.

עם זאת, חשוב לזכור שתביעות אזרחיות מוכרעות על ידי שופטים בשר ודם, שלצד היותם מקצועיים, כל אחד מהם מושפע גם מעולמו הרוחני, הרקע המשפחתי והאישי שלו, ערכים שלהם הוא נותן דגש ועוד, כך שתביעה אחת עשויה להיות מוכרעת באופן שונה על ידי שופטים שונים. על כך נרחיב ברשימה נפרדת.

עורך דין אורי שילה
המידע עוזר לך? שתף עם חברים.