חדשות

הודעה לעיתונות

בבית המשפט המחוזי בחיפה; תיק 53655-06-21; בפני כבוד השופט חננאל שרעבי קרמזין ועוד 9 תובעים נ. שיכון ובינוי נדל"ן בע"מ והודעה לצד ג' נגד רמ"י…

״תקלות בדיון המקדמי״

בהחלטה ארוכה, המשתרעת על גבי 9 עמודים, שניתנה לאחרונה בבית המשפט המחוזי בתל אביב (ת"א 14263-04-21) דן בית המשפט (כב' השופטת אסתר נחליאלי חיאט) בסוגייה…
וידיאו משפטי
פורסם בתאריך:
13/06/2021
מאת:
עו"ד אורי שילה ועו"ד ואדריכל ליאור דץ

הליך הגישור בסכסוכים בין גופים עסקיים נועד לספק פתרון יעיל ונוח למצבים שבהם הצדדים למערכת יחסים עסקית אינם מצליחים להגיע להסכמות ולהבנות משותפות בעניין מקצועי מהותי שנתגלעה לגביו מחלוקת המכבידה על העסק ו/או היחסים בין הצדדים.

פערים, מחלוקות ואי-הסכמות אינם זרים לעולם העסקי. לעתים מדובר במחלוקת פשוטה, כמו למשל ויכוח על שווי מניות, או כדאיות עסקה עם צד ג'. מחלוקת פשוטה שלא נפתרת במהירות עלולה להתפתח לסכסוך בעל נפח גדול ובעייתי שהשלכותיו מסוכנות. את ההסלמה הזו ניתן לפתור בגישור עסקי.

סכסוך בין שותפים או גופים עסקיים הוא עניין שכיח ומורכב למדי, אשר מלווה לרוב באמוציות עזות ואי נעימות גדולה. במקרים החמורים יותר, הסכסוך יביא אף לסיום ההתקשרות העסקית ולנזקים הדדיים.

הסיבות למטענים הרגשיים שנלווים לסכסוכים עסקיים הן מגוונות, וביניהן ניתן למנות: חשש לנזק תדמיתי ופגיעה במוניטין עקב חשיפת הסכסוך ללקוחות וספקים, חשש מאבדן השקעות עליהן עמלתם במשך שנים רבות, עלבון עקב התחושה שדווקא אדם קרוב פגע ביחסי האמון וכיו"ב.

הליך הגישור בהקשר העסקי צבר בשנים האחרונות פופולאריות הולכת וגואה, עם הנגשתו לציבור ולעולם העסקים. לאחרונה התגברה ההבנה שזה לא רק הליך אלטרנטיבי לתביעה משפטית, אלא הבחירה הראשונה לפני פנייה לערכאות המשפט, מאחר שמדובר בהליך בעל יתרונות ניכרים לעולם העסקים, ולא רק לעניינים חברתיים או משפחתיים (כגון גירושין), כפי שנהוג היה לחשוב בעבר.

חשוב להדגיש כי סכסוך עסקי יכול להגיע לשולחן המגשר באופן עצמאי מיוזמתם של הצדדים לעניין או לחילופין על פי המלצה של ערכאה משפטית.

מהם היתרונות של פתרון סכסוכים עסקיים דרך גישור?

פתרון סכסוכים בין גופיים עסקיים באמצעות גישור מהווה חלופה אטרקטיבית להסדרת מחלוקות עסקיות, בין עסק וספק, בין עסק ולקוח ובין שותפים בעסק,  שלא דרך הליכים משפטיים.

תהליך הגישור מתבצע בעזרת מגשר מנוסה (ולעתים בעזרת צוות מגשרים) בדרך של תקשורת הדדית, הידברות מכבדת וחתירה משותפת להסכמה. באופן זה, נמנעת המורכבות, היריבות והעלות הכלכלית שכרוכה בניהול הסכסוך דרך מערכת המשפט.

גישור עשוי במקרים רבים למנוע הסלמת הסכסוך ולחסוך את מפח הנפש לכל הצדדים בשל הקרע בקשר העסקי. לעתים די בכך שהצדדים חסכו לעצמם סכסוך פוגעני בהליך משפטי כדי הוריד את רמת המתיחות של הסכסוך ולסייע למציאת פתרון מוסכם.

בעוד בבית המשפט הצדדים מתרכזים בטענות המשפטיות ובהטחת האשמות בצד שכנגד כדי "לזכות" בתביעה, בגישור הצדדים חוזרים לשוחח זה עם זה ובעזרת המגשר הם עובדים על בנייה מחדש של אמון ובניית פתרונות יצירתיים למחלוקת, שלעתים מפתיעים אפילו את הצדדים עצמם בזכות יתרון ה- win-win. מאחר שבמקרים רבים ניתן לצאת ממחלוקת עם פתרון של חזרה לעסקים חדשים (ולעתים משותפים), הליכי הגישור נחשבים לאחת השיטות היעילות והפרודוקטיביות לפתרון של סכסוכים בין גופים עסקיים.

כיצד מתבצע תהליך גישור לפתרון סכסוך עסקי?

הליך הגישור בין גופים עסקיים מתקיים בעזרת מגשר או צוות מגשרים באמצעות סבבי פגישות אינטנסיביים.

בשלב הראשון, תערך פגישה משותפת בנוכחות המגשר ונציגי הגופים המעורבים בסכסוך. במהלך הפגישה המשותפת, כל צד לעניין יציג את עמדתו ויפרוש את טענותיו כלפי הצד השני.

בשלב השני, יתקיימו שיחות נפרדות בין המגשר לבין נציגי כל אחד מהגופים העסקיים המהווים צד לסכסוך. בפגישות אלו, המגשר ישמע שוב את טענות הצדדים תוך הותרת פתח להבעת דברים שאותם הצד איננו מעוניין להעלות בפני הצד האחר.  פגישה זו הינה הזדמנות מצויינת לכל אחד מהצדדים לבחון את עמדתו בעזרת המגשר, להתמקד באינטרסים הראויים שלו ולוותר על טענות שמפריעות למציאת הפתרון.

בשלב השלישי, מתקיים מפגש נוסף עם המגשר שבו הצדדים "עובדים" כל פיתוח מספר פתרונות ומציאת הפתרון המיטבי, תוך זניחת השאלה "מי צודק" ומתן כבוד לעמדות של הצד האחר. כך גובר הסיכוי לגשר על המחלוקות ולמצוא דרך ליישוב הסכסוך שצורה שתהיה מקובלת על כל הצדדים.

במידה שאכן הושגה הסכמה, המגשר יתעד אותה בכתב הגישור, שבו יפורטו כל ההסכמות והתנאים להסדרת הסכסוך. כל הצדדים המעורבים יחתמו על הסדר הגישור, שיוגש בהמשך לבית המשפט לצורך קבלת תוקף משפטי.

גישור עסקי
המידע עוזר לך? שתף עם חברים.