חדשות

וידיאו משפטי
פורסם בתאריך:
23/04/2012
מאת:
אורי שילה, עו"ד

אתמול, 22.4.12, חולקו פרסי "הגלובוס הירוק" לאנשים וחברות שמובילים את החזון הסביבתי במדינה. אתמול בשעה 20:00 החל כיבוי אורות ב-22 ערים במדינת ישראל, למען הגברת המודעות הסביבתית.
על רקע אירועי "שעת כדור הארץ" בולטת לרעה תופעה מקוממת, התורמת להגברת הזיהום הסביבתי, הבזבוז האנרגטי וחמור מכך – חינוך לאדישות סביבתית. האשם בתופעה טמון בזמינות של מכשירי העתקת מסמכים ביתיים ומשרדיים. למרות שהגנת הסביבה מחייבת הפחתת זיהום, הפחתת בזבוז נייר שגורם לכריתת יערות מאסיבית, הפחת שימוש בצבעים ו"טונרים" למדפסות, שייצורם תורם להגברת הזיהום האקלימי ופגיעה במשאבי טבע – דווקא בישראל מעודדים את הגברת השימוש במכונות העתקת מסמכים.
דוגמאות לא חסרות ונזכיר שתיים: משרד המשפטים השיק את מערכת "נט המשפט", לכאורה מערכת שמרכזה עומדת תיק דיגיטלי, נטול נייר. אולם המציאות היא שהגשת מסמכים בבתי המשפט (כתבי תביעה, כתבי הגנה וכיו"ב) מחייבת כיום הגשה של עותק נוסף מכל מסמך, ועותק זה נסרק ונגרס אל פח האשפה. לאחר מכן מגיע התיק באופן דיגיטלי לשופט, אשר לעתים רבות נחרד מכמות המסמכים העצומה שעליו לקרוא על מסך המחשב ומבקש מהעוזר המשפטי שלו להדפיס עבורו את כל החומר פעם נוספת. כך מודפס עותק נוסף, והנה הודפסו להם שני עותקים נוספים מיותרים של אותו מסמך, מעבר לכמות הרבה שכבר הודפסה ב"עולם הישן" שקדם למערכת "נט המשפט". אם נכפיל את שני העותקים האלה בכמות התביעות, ההגנות והבקשות המוגשות לבתי המשפט, נקבל כמות אדירה של מיליוני עמודים שהודפסו לשווא, תוך בזבוז משווע של משאבי כדור הארץ. מה עגום, שמי שעומד מאחורי מדיניות זו היא מדינת ישראל באמצעות משרד המשפטים.

להלן הנחיית הנהלת בתי המשפט:
"מדינת ישראל
הנהלת בתי המשפט 
הגשת כתבי בי דין בהעתקים צילומיים
בעקבות המעבר של מערכת בתי המשפט לתוכנת נט -המשפט, כתבי בי דין המוגשים לבית
המשפט נסרקים לתיק במערכת הממוחשבת.
הנושא של סריקת מסמכי בי דין וביעורם מוסדר בתקנות הארכיונים (שמירתם וביעורם של תיקי
. בתי משפט ובתי-דין דתיים), תשמ"ו- 1986 , ותקנות העדות (העתקים צילומים), תש"ל- 1969
בהתאם לתקנות אלה, בעל הדין מגיש את כתב בי- דין לבית המשפט בנייר, בית המשפט סורק את
המסמכים, כעבור 10 ימים ממועד סריקתם המסמכים מבוערים.
על כן, נבקש להעיר כי יש להגיש את כתבי בי דין בהעתקים צילומיים בלבד ולא במסמכי מקור,
וכי מזכירות בתי המשפט לא תקבל מסמכי מקור, ותבקש מהמגיש להכין העתק צילומי להגשה
בבית משפט."

הגיע הזמן, שבישראל של שנת 2012, תחדור התודעה של חסכון והגנה סביבתית לכל אחד מאיתנו, למוסדות הלימוד כמו גם לארגונים עסקיים וחשוב מכל – לממשלת ישראל ומשרדי הממשלה.
מתי נגיע ליום שפרס "הגלובוס הירוק" ינתן לממשלת ישראל?

המידע עוזר לך? שתף עם חברים.